Header photo

AKTUALNOŚCI

2015-05-17
PUBLIKACJA EUROPEJSKIEGO STOWARZYSZENIA PRODUCENTÓW DŹWIGÓW (ELA)

Publikacja Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Dźwigów (ELA) o sposobach zwiększania efektywności energetycznej dźwigów osobowych i schodów ruchomych.

„W przeciwieństwie do produktów standaryzowanych, które można kupić „od ręki”, dźwigi osobowe i schody ruchome należy, w pierwszej kolejności, dostosować do indywidualnych potrzeb. Dźwigi, pomimo że zazwyczaj łączą w sobie wiele standardowych układów, mogą także opierać się na rozwiązaniach bardziej spersonalizowanych, w przypadku specjalnych zastosowań.

Dźwigi i schody ruchome są efektywne energetycznie, a w porównaniu z resztą instalacji w budynku – energooszczędne. W rzeczywistości ich procentowy udział w ogólnym zużyciu energii typowego, administracyjnego / mieszkalnego budynku jest znikomy. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii dźwigi i schody ruchome zużywają mało energii elektrycznej. Przedstawiciele branży zdecydowali się na analizę dodatkowych możliwości redukcji tego zużycia.

W roku 2010 opublikowano „E4 Report, Energy Efficiency of Elevators and Escalators”, przy współpracy z Komisją Europejską oraz kilkoma innymi partnerami (polskie i włoskie agencje poszanowania energii, Fraunhofer oraz Uniwersytet w Coimbrze, Portugalia). Badanie miało na celu pomiar zużycia energii, jak i określenie wzorców dla różnych modeli wind i ruchomych schodów wykorzystywanych w Europie. Na koniec dokonano analizy wyników. Pierwszy wniosek: zużycie energii w stanie gotowości (standby) jest bardzo istotne, zwłaszcza w budynkach mieszkalnych. Zostało opracowane wiele nowych rozwiązań pozwalających na redukcję zużycia energii, kiedy dźwig pozostaje w stanie postoju.

Producenci dźwigów i schodów ruchomych, pracują na przykład nad rozwojem nowych systemów sterowania czy wciągarek, aby zredukować zużycie energii. Wprowadzenie m. in. „stanu uśpienia”, z płynnym przejściem do trybu pełnej gotowości, ma umożliwić jeszcze większą redukcję. W niniejszym poradniku, dla właścicieli nieruchomości i deweloperów budowlanych, zawarto kluczowe informacje na temat działań służących redukcji zużycia energii do zasilania dźwigów osobowych czy schodów ruchomych. Wiele korzyści dostępnych jest na wyciągnięcie ręki.

Niektórym zagadnieniom trzeba nadać odpowiedni priorytet. W publikacji zawarto ich swoisty ranking. Wdrożenie przedstawionych rozwiązań ograniczy marnotrawstwo.